Zespół dysgalakcji poporodowej (post partum dysgalactia syndrom, PPDS) u loch charakteryzuje się przejściowym obniżeniem wytwarzania i wydzielania siary lub mleka przez gruczoły mlekowe (hipogalakcja). Może doprowadzić do ostrego zapalenia całego gruczołu mlekowego, a przez to do zupełnego braku laktacji u lochy.
Zapalenie gruczołu mlekowego (mastitis) jest głównie rezultatem zakażenia patogenami bakteryjnymi, chociaż w niektórych przypadkach rolę odgrywają drobnoustroje grzybicze lub glony. Patologiczne zmiany w komórkach nabłonka wydzielniczego w przebiegu procesu zapalnego powodują zmniejszenie ich wydolności. W zależności od rodzaju patogenu, utrata funkcjonalności komórek może trwać w kolejnych laktacjach, zmniejszając produktywność i potencjalny przyrost masy ciała osesków. Większość infekcji skutkuje stosunkowo łagodnym klinicznym lub subklinicznym zapaleniem miejscowym, ale cięższe przypadki mogą prowadzić do bezmleczności lub głębokiego uszkodzenia innych narządów i śmierci organizmu.
Na częstość występowania i etiologię mastitis mają wpływ warunki zoohigieniczne (żywienie, pielęgnacja, utrzymanie), klimat, pora roku i praktyki hodowlane.
Zespół dysgalakcji poporodowej i zapalenie gruczołu mlekowego u loch
Opublikowano w4/2024