Menu Zamknij

Kanibalizm u świń

Jacek Nowicki

Uniwersytet Rolniczy im. H. Kolłątaja w Krakowie, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Katedra Genetyki,
Hodowli i Etologii Zwierząt

Stereotypie behawioralne zawsze są symptomem niskiego lub przynajmniej obniżonego poziomu dobrostanu, są też jednym z kryteriów behawioralnych oceny dobrostanu zwierzęcia.

U świń, oprócz prawidłowych form zachowania, występują również zachowania nietypowe i stereotypie behawioralne czyli zachowania odbiegające od przyjętego dla danego gatunku wzorca, najczęściej powtarzające się ruchy partii ciała, nie mające znaczenia dla organizmu. Mogą one być reakcją na obciążenia ze strony środowiska bytowania. Wyróżnia się stereotypie stałe oraz nawracające. Stereotypie to zachowania rozpoznawane zwykle po sekwencji ruchów powtarzanych kilkukrotnie z bardzo małymi zmianami lub bez jakichkolwiek zmian. Ich rozpoznanie i interpretacja wymagają jednak znajomości podstaw zachowania poszczególnych gatunków zwierząt przejawianego w warunkach naturalnych lub do nich zbliżonych. Zachowania nietypowe skierowane na własne ciało, szczególnie takie, które prowadzą do samookaleczeń i zranień zwykle u świń nie występują. Częstym zjawiskiem są natomiast zachowania skierowane na elementy środowiska, nie będące stereotypiami, np. ssanie elementów kojca, koryta itp. przez prosięta bezpośrednio po odsadzeniu. Czasami za zachowanie nietypowe uznaje się spożywanie dużych ilości słomy lub trocin – najczęściej przyczyną jest zły skład dawki pokarmowej (Nowicki i Klocek, 2019).

Niestety dużo gorsze skutki przynoszą nietypowe zachowania skierowane na inne osobniki w grupie, zwane potocznie zachowaniami kanibalistycznymi.

Gryzienie ogonów, uszu – to zachowanie występujące najczęściej w dużych grupach warchlaków i tuczników (powyżej 35-40 osobników). Sekwencja takiego zachowania zwykle rozpoczyna się od lekkiego przeżuwania przez inną świnię ogona, ucha itp. Atakowane zwierzę zwykle nie reaguje na tego typu zaczepki. Następnie atak jest coraz bardziej intensywny, aż do przerwania tkanek i wypływu krwi. W dalszej kolejności inne świnie zaczynają interesować się krwią i ogon jest systematycznie skracany.


Ten artykuł jest dostępny
tylko dla naszych cyfrowych prenumeratorów


Zaloguj się Dołącz

Opublikowany w1/2021

Powiązane artykuły