Menu Zamknij

Perineoplastyka: metoda leczenia pneumowaginy i odtwarzania szczelności sromu u krów

Jacek Mrowiec

Hipra Polska

Niepłodność związana z zaburzeniami anatomicznymi wydaje się być w bujatrii mocno niedoceniana. A w takich przypadkach odpowiednio przeprowadzony zabieg chirurgiczny, przywracający naturalne stosunki anatomiczne, często prowadzi do odzyskania przez pacjentkę zdolności reprodukcyjnych.

Przyczyn niepowodzenia inseminacji z reguły doszukuje się w błędach żywieniowych, stanach zapalnych w obrębie macicy, zaburzeniach hormonalnych czy zamieralności zarodków. Hodowcy często winą za ten stan rzeczy obarczają inseminatorów. Niezależnie od istotności poszczególnych czynników, warto zwrócić uwagę na stan dróg rodnych samicy, gdyż obserwowana w terenie tendencja do udzielania pomocy porodowej zbyt wcześnie, często skutkuje urazami wpływającymi negatywnie na płodność zwierzęcia. Prewalencja tego typu problemów jest zaskakująco wysoka, a konsekwencje mogą być poważne. W takich przypadkach odpowiednio przeprowadzony zabieg chirurgiczny, przywracający naturalne stosunki anatomiczne, często prowadzi do odzyskania przez pacjentkę zdolności reprodukcyjnych.

Pneumowagina to zaburzenie polegające na zasysaniu powietrza do pochwy z jednoczesnym jego zaleganiem. Związane jest to często z deformacją sromu powstałą w trakcie porodu, co prowadzi do nieszczelności w obrębie szpary sromowej. Sugerowaną przyczyną jest również wzrost podciśnienia w jamie brzusznej występujący w okresie poporodowym, co wiąże się ze spadkiem kondycji oraz procesem oczyszczania macicy. Dodatkowo w przypadku nieszczelności sromu wysokiego stopnia do wnętrza pochwy może dostawać się kał. Utrzymujący się przez dłuższy czas problem pneumowaginy prowadzić może do zalegania moczu w obrębie narządu (urowagina) i pojawiania się stanów zapalnych, wpływających negatywnie na płodność samicy. Zdarza się również, że mimo braku widocznych zmian w obrębie sromu, powietrze przedostaje się do dróg rodnych, powodując nadmierne rozciągnięcie pochwy. Podstawowym objawem choroby jest „pianowaty” śluz (fot. 1).


Ten artykuł jest dostępny
tylko dla naszych cyfrowych prenumeratorów


Zaloguj się Dołącz

Opublikowany w1/2021

Powiązane artykuły